DŘEVO V KOVU

Z výcviku průvodce technikou Rebirthing jsem se vrátila před více než dvěma lety a vzápětí jsem si založila webové stránky. Proč na nich teprve nyní sdílím svůj životní příběh a předávám ucelené poznání, ke kterému mě přivedl?

Nejlepší rozhodnutí

Nejlepší rozhodnutí, jež jsem od výcviku udělala, bylo přihlásit se do kurzu Podnikání z pláže Stáni Mrázkové, která umožňuje plážovým podnikatelům plnit si sny. Ukázala mi cestu, jak se nejen ve světě internetu otevřít druhým lidem, a tím mě přiměla po více než dvou letech konečně vylézt ze své ulity. Nechala jsem se vyfotit profesionální fotografkou, sepsala jsem otevřenou životní zpověď o své depresi a chronické únavě a spolu s osobními blogovými příspěvky jsem ji zveřejnila na svých webových stránkách.

Blok nebo blog

Ovšem znát kroky ke svému vysněnému cíli ještě neznamená uskutečňovat je. Zpočátku jsem se se Stáninými písemnými úkoly hrozně trápila a snad každou minutu, kterou jsem nad nimi strávila, jsem to vzdávala. Úvodní odstavec prvního blogového příspěvku jsem přepracovávala déle než týden. Navíc jsem neprožívala nic nového pod sluncem, jelikož jsem se svým tvůrčím blokem marně zápasila již několik let. Cokoliv jsem napsala, zůstalo nedokončené v šuplíku mého pracovního stolu.

Velké kouzlo

Tentokrát jsem si ale předsevzala, že dojdu až do konce k vydání vlastní tištěné knihy a splním si tak dětský sen stát se spisovatelkou. Dobře jsem totiž věděla, že k tomu mám pod vedením Stáni jedinečnou příležitost, která se již nemusí opakovat. K dosažení svého předsevzetí jsem se značně přiblížila zásluhou Velkého kouzla, jehož autorkou je můj spisovatelský vzor Elizabeth Gilbert, kde jsem se naučila, jak zacházet se svým vnitřním umělcem i kritikem.

Odkaz staré Číny

Zásadní změnu přinesl vítr z nečekaného směru. "Vy jste dřevo uvězněné v kovu," pronesla lékařka čínské medicíny, s níž jsem konzultovala svůj zdravotní stav. "Dřevo se pokouší se rozpínat, ale kov ho pevně svírá. Uvnitř máte idealistku s hlavou v oblacích, ale i realistku s nohama na zemi, která jí nedovolí vzlétnout. Jejich souboj vás doslova ničí." Najednou mi do sebe všechno zapadlo. Pochopila jsem, že potřebuji poznat, přijmout a uvést do rovnováhy svoje právě objevené podosobnosti. 

Dřevěná podosobnost

Moje dřevěná podosobnost je intuitivní šamanka a nespoutaná umělkyně, pro niž celý její život představuje tvůrčí proces, jehož smysl nespočívá v dosahování dokonalosti, ale v přirozeném vyjadřování sebe sama. Jako rebelka se vůbec nezabývá tím, co dělají ostatní nebo co si myslí, že by měla dělat ona, a následuje svoje srdce, i když to někdy znamená bořit hranice zavedených konvencí. Svojí podstatou připomíná vnitřní dítě, jednou vzdorovité, podruhé hravé a tvořivé.

Kovová podosobnost

Moje kovová podosobnost je distingovaná vědkyně se silným smyslem pro povinnost a pořádek, která se spoléhá převážně na vlastní rozum. Neúnavně rozšiřuje a prohlubuje své znalosti a obohacuje svůj osobní i pracovní život o nové zkušenosti. Jako nenapravitelná puntičkářka potřebuje mít všechno naprosto dokonalé. Svojí podstatou připomíná vnitřního rodiče, dříve kritického, v současnosti více pečujícího o vnitřní dítě a jeho nekonvenční nápady.

Ničivý souboj

Moje kovová podosobnost skutečně dlouho věznila tu dřevěnou. Její neustálá snaha dosahovat dokonalosti a uznání druhých lidí spolu s upřednostňováním rozumu nad intuicí a povinností nad radostí mě přivedla k duševnímu zhroucení. Když jsem začala uzdravovat vnitřní dítě a otevírat své srdce, moje dřevěná podosobnost zesílila natolik, že se nejen vysvobodila z vězení té kovové, ale dokonce nad ní dočasně získala převahu. Jenomže tím jsem ztratila směr a zůstala bezradně přešlapovat na místě.

Usmíření a spolupráce

Abych si splnila sen, musela jsem je vzájemně usmířit a obě dvě přizvat ke spolupráci. Využila jsem jejich společné touhy předávat své poznání a vysvětlila jim, že nejpřínosnější pro nás všechny bude propojit znalosti a zkušenosti kovu s intuicí dřeva. Přiměla jsem je, aby dřevěná podosobnost poskytovala svoje nekonvenční nápady a kovová podosobnost se místo kritizování starala o jejich bezchybnou realizaci. A jakého výsledku jsme dosáhly? To už posuďte samy.


Anna Javůrková
Anna Javůrková

Jako průvodkyně Vědomým znovuzrozením inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě k sebelásce, vnitřní rovnováze a životní spokojenosti. Přečtěte si můj příběh >>