JAK SI USPOŘÁDAT DOMÁCÍ RETREAT

Od přečtení knihy Jíst, meditovat, milovat jsem se toužila vypravit na retreat do hinduistického ašrámu někde vysoko v horách. Místo toho jsem zůstala dlouho nedobrovolně zavřená doma, když mě deprese a chronická únava přiměly úplně se zastavit. Dnes na těch několik měsíců strávených mezi čtyřmi zdmi svého pokoje vzpomínám s pokorou a vděčností. V jeho tichu a klidu jsem konečně zaslechla volání své duše, která se pak stala mým nepostradatelným průvodcem na cestě životem.

Mnoho jazyků duše

Naše duše k nám promlouvá mnoha jazyky prostřednictvím symbolů. Pokud jí nevěnujeme pozornost, začne na nás naléhat silnějším hlasem a srozumitelnějším jazykem příznaků duševní nebo tělesné nemoci. Aby k tomu nemuselo dojít, je potřeba si alespoň příležitostně vyhradit čas a prostor na prohloubení spojení s ní. A přesně takovému účelu podle mého názoru slouží retreat, ať už se na něj vydáme do dalekých Himalájí nebo si ho uspořádáme v pohodlí domova.

Obrazy a slova

Během svého, zpočátku nedobrovolného, domácího retreatu jsem se sama od sebe pustila do kreslení. Nejprve jsem si črtala tužkou, potom jsem vzala do ruky pastelky. Přemalovala jsem oprýskaného houpacího koníka akrylovými barvami. Natřela jsem si dveře od pokoje a celé jsem je pokryla vlastními nálepkami s motivačními citáty. Také jsem se vrátila k psaní knih, a dokonce jsem vytvořila komiks. Má duše se mnou hovořila skrz obrazy a slova a já ji snad vůbec poprvé skutečně vnímala.

"BeYOUtiful."

"Find you SOULution."

"Follow your heART."

Vyhraďte si čas a prostor

Jestli to se svým retreatem myslíte opravdu vážně, zajistěte si dostatek času výhradně sama pro sebe. Vypněte si telefon a svůj počítač, televizi i rádio vypojte ze zásuvky. Zapněte je jedině v případě, že si třeba budete chtít pustit svůj oblíbený film. Vyberte si tiché a klidné prostředí, kde vás nikdo nebude rušit. Odjeďte na chalupu nebo se alespoň zavřete v ložnici. Vybrané místo si předem ukliďte a vyzdobte podle svých představ. Obklopte se maličkostmi, jež vám přinášejí radost.

Odpočívejte

Podstata retreatu spočívá v zastavení se a odpočinku, ale i když nám to připadá jako samozřejmost, z různých důvodů odpočívat neumíme. Pokuste se odpoutat od svých rodinných i pracovních povinností a s důvěrou je dočasně svěřte někomu jinému. Svět se chvíli dokáže otáčet i bez vaší neustálé kontroly. Dovolte si jen tak být a nepodávat žádný výkon. Bez výčitek pečujte o své tělo, mysl i duši. Vaše péče se vám vyplatí. Čím více energie načerpáte, tím výkonnější pak budete.

Připravte si harmonogram

V hinduistickém ašrámu, kam ve své autobiografii Jíst, meditovat, milovat zavítala Elizabeth Gilbert, panoval přísný řád a pravidelný denní režim. I vy si připravte harmonogram, který samozřejmě není nutné dodržovat tak důsledně. Odpočívat neznamená dívat se do půlnoci televizi a prospat celé následující dopoledne, ale trávit svůj čas vědomě. Nemusíte si plánovat všechny činnosti, jimiž se budete zabývat, je však dobré znát časový rámec, do něhož je zasadíte.

Dělejte, co milujete

Jsem přesvědčená, že naše sny vycházejí z naší duše a byly nám dány, abychom je uskutečňovaly. Když děláme, co milujeme, oprašujeme své sny, které zapadaly prachem všedních starostí, a vracíme se ke svému skutečnému poslání. Vyživujeme svou duši, podobně jako posilňujeme tělo zdravou stravou nebo mysl správnou četbou. Proto kreslete, malujte, batikujte, pleťte, háčkujte, pište, zpívejte, tančete, cvičte jógu, meditujte, choďte do přírody, sbírejte kamínky nebo s nimi třeba házejte žabky.

Uvolněte se

Ze své zkušenosti průvodkyně technikou Rebirthing dobře vím, že opravdové zázraky přicházejí tehdy, když se uvolníme. Podle jejího autora Leonarda Orra představuje vědomé dýchání tak hodnotnou dovednost uzdravování sebe sama právě proto, že navozuje stav hlubokého uvolnění. "Nemůžeme mít nemoc a uvolnění ve stejný čas na stejném místě," vysvětlil nám hned v úvodu výcviku. Svůj retreat tudíž určitě obohaťte o různá relaxační nebo meditační cvičení.

Pište si deník

Kdykoliv se mě někdo zeptá, jakým způsobem by se mohl spojit se svou duší, odpovím mu, aby si psal deník. Sama to provádím s přestávkami již od dětství. Deník je pro mě jako bezplatný životní kouč. Jeho prostřednictvím zjišťuji, co si niterně přeji a jak splnění svých niterných přání dosáhnu. Pokud se vám nedaří začít, inspirujte se návodem z Umělcovy cesty Julie Cameron. Sedněte si ráno k pracovnímu stolu a nevstávejte od něho, dokud  jakýmikoliv svými myšlenkami nepopíšete alespoň tři stránky.


Anna Javůrková
Anna Javůrková

Jako průvodkyně Vědomým znovuzrozením inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě k sebelásce, vnitřní rovnováze a životní spokojenosti. Přečtěte si můj příběh >>