VÁNOCE PRO VNITŘNÍ DÍTĚ

Nikdy jsem neměla ráda Vánoce. Nechápala jsem, co se na nich všem tolik líbí, a vánočních oslav jsem se účastnila jenom z povinnosti. Před dvěma lety mi ale můj partner připravil překvapení, které mě přimělo změnit postoj. Soužití s terapeutkou na něm zřejmě zanechalo stopy. Nestalo se zdaleka poprvé, že mi dal okusit moji vlastní medicínu. Tentokrát chutnala opravdu sladce. Dostala jsem od něho podle mého názoru ten nejcennější dárek, jaký můžeme někomu věnovat. A nejen na Vánoce.

Vánoce před Vánoci

Protože Vánoce slavíme v rodinném kruhu, vybral si den před Štědrým večerem, který jsme trávili spolu sami. Najednou zmizel ve vedlejším pokoji a za zavřenými dveřmi se pustil do příprav. Když mi konečně dovolil vejít, v oknech blikala vánoční světýlka a na stole ležela ozdobená smrková větvička s několika zabalenými dárky. Nedočkavě jsem je otevřela a zjistila jsem, že měly jedno společné. Všechny byly určeny malému dítěti; bílá čokoláda, sada akrylových barev i kabelka se sovičkou. 

Radost místo smutku

"Vím, že nemáš hezké vánoční vzpomínky, tak jsem ti to chtěl vynahradit," pronesl, jako by se nic nedělo. Rozplakala jsem se dojetím nad jeho láskyplnou snahou přinést holčičce v mém nitru radost, ale i lítostí nad všemi svými minulými Vánoci plnými smutku. Společně se slzami tryskala na povrch hluboká bolest. "Tohle si nezasloužím," slyšela jsem sama sebe vyslovit své v dětství osvojené nevědomé přesvědčení, jež nedovolovalo, aby mi v dospělosti proudila do života hojnost.

Nejcennější dárek

Pohladil mě po vlasech a řekl mi, abych klidně brečela dál. Potom se posadil proti mně ke stolu a trpělivě přihlížel mému divokému pláči, dokud jsem se sama neuklidnila. Jeho vnímavá přítomnost prostá jakékoliv snahy tišit moje emoce měla silný uzdravující účinek. Vytvořit pro druhého bezpečný prostor bdělé pozornosti a bezvýhradného přijetí, který mu umožní otevřít se svému bolestivému prožitku a vyjádřit ho, je podle mého názoru tím nejcennějším dárkem, jaký můžeme někomu věnovat.

Dokonalá příležitost

Vánoce představují dokonalou příležitost uzdravit zatěžující dětská traumata znovuprožitím, uvědoměním a projevením hluboké bolesti, která v tomto emočně vypjatém období volá ještě hlasitěji než obvykle po uznání a uspokojení základních potřeb našeho zanedbaného vnitřního dítěte. Splnit mu jeho přání přitom vůbec není složité. Obvykle si přeje maličkosti přiměřené jeho věku, jež vnímá jako hmatatelné projevy lásky, kterou tolik postrádalo.

Právo na lásku

Právě zásluhou nedostatku projevů lásky nebo jejich odpírání a vyvolávání pocitů viny, když jsme se podle našich rodičů, kteří se nás snažili vychovat, jak nejlépe dovedli, chovali nežádoucím způsobem, jsme mnozí v dětství dospěli k hojně rozšířenému nevědomému přesvědčení, že si lásku, a vlastně nic dobrého, nezasloužíme. Jenomže všichni bez výjimky na ni máme právo, a když se ji naučíme nejen přijímat, ale i dávat v její ryzí podobě, třeba se zase vrátíme k pravé podstatě Vánoc.


Anna Javůrková
Anna Javůrková

Jako průvodkyně Vědomým znovuzrozením inspiruji a podporuji ženy na jejich cestě k sebelásce, vnitřní rovnováze a životní spokojenosti. Přečtěte si můj příběh >>